سیستم اطلاعات بازاریابی (MIS)

سیستم اطلاعاتی بازاریابی عبارت است از مراحلی سازمان یافته که طی آن اطلاعات جمع آوری، طبقه بندی، تجزیه و تحلیل می شود ودر داخل و خارج از شرکت، به طور منظم مورد استفاده قرار می گیرد. در تصویر بالا می توانید مدل سیستم اطلاعات بازاریابی را مشاهده نمایید.

مدیران بازاریابی می توانند به سیستم پشتیبانی از تصمیمات بازاریابی دست یابند و بدین ترتیب فرایند بازاریابی را دوباره مطالعه کنند، فرضیه ها و راه حل هایی ارائه دهند و مشخص کنند که آیا اطلاعات جدیدی برای پشتیبانی از تصمیمات مطلوب بازاریابی مورد نیاز هست یا نه.

شرکت ها چرا به اطلاعات نیاز دارند؟

شرکتها برای ایجاد ارزش و راضی کردن مشتریان، تقریباً در هر حرکتی به اطلاعات نیاز دارند. محصولات و برنامه های خوب بازاریابی بر اساس اطلاعاتی در مورد نیازها و خواسته های مشتریان شکل می گیرند .شرکتها به اطلاعات بسیاری در مورد رقبا، توزیع کنندگان و دیگر نیروهایی که در بازار وجود دارد هم نیاز دارند.

اطلاعات بیشتر یا اطلاعات بهتر ؟؟

با وجود فراوانی اطلاعات، بازاریابان اغلب از کمبود اطلاعات مناسب ناراضی اند. آنها خواهان اطلاعات بیشتر نیستند، بلکه اطلاعات بهتری می خواهند. همچنین باید از اطلاعاتی که دارند بهتر استفاده کنند. یکی از مدیران قبلی یونی لور گفته بود اگر یونی لور فقط چیزهایی که دارد را می شناخت، سودش دو برابر می شد. معنی این حرف کاملاً مشخص است: بسیاری از شرکتها اطلاعات غنی در اختیار دارند، اما در مدیریت و بکارگیری آن موفق نیستند . شرکتها باید سیستمهای مدیریت اطلاعات کارآمدی طراحی کنند که اطلاعات درست را به شکل درست و در زمان درست در اختیارشان قرار دهد تا بتوانند تصمیات بازاریابی بهتری اتخاذ کنند.

سیستم اطلاعات بازاریابی چیست و چگونه کار می کند ؟

سیستم اطلاعات بازاریابی (MIS) با استفاده از مردم، تجهیزات و فرایندها ، اقدام به جمع آوری ، مرتب نمودن ، آنالیز کردن ، ارزشیابی و ارائه اطلاعات مورد نیاز ، دقیق و زمان بندی شده به تصمیم گیرندگان بازاریابی می نماید . یک سیستم اطلاعات بازاریابی خوب میان اطلاعاتی که استفاده کننده تمایل دارد داشته باشد در برابر آنچه مورد نیاز است و آنچه جهت پیشنهاد امکان پذیر می باشد تعادل برقرار می کند.

مسائلی که در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرد : حجم اطلاعات، در دسترس بودن اطلاعات و هزینه ها می باشد. بازاریابان می تواند به اطلاعات از طریق داده های داخلی ، بازاریابی هوشمند و تحقیقات بازاریابی دست یابند. دیتابیس ها یا پایگاه های داده داخلی مجموعه الکترونیکی اطلاعات مصرف کنندگان و بازار می باشد که از طریق منابع داخلی شرکت شامل حسابداری ، بازاریابی ، خدمات مشتریان و واحد فروش بدست می آید. در مقالات آتی به تشریح بازاریابی هوشمند وتحقیقات بازاریابی خواهیم پرداخت.

امیدوارم این مقاله درخصوص سیستم اطلاعات بازاریابی برای شما مفید واقع شود.


نظرات 0


ارسال نظر:
اگر تصوير خوانا نيست اينجا کليک کنيد
همزمان با تأييد انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هايي كه حاوي توهين است، منتشر نمي شود.
* لطفا از نوشتن نظر هاي خود به صورت حروف لاتين (فينگليش) خودداري نماييد.