تحقیقات بازاریابی (MR)

بازاریابان، علاوه بر اطلاعات رقبا و پیشامدهای بازار، به مطالعات رسمی در مورد وضعیتهای خاص هم نیاز دارند.

تعریف تحقیقات بازاریابی :

تحقیقات بازاریابی، طراحی، جمع آوری، تحلیل، و گزارش سیستماتیک اطلاعات مربوط به وضعیت خاص بازاریابی است که سازمان با آن روبرو شده است. شرکتها، در موقعیتهای مختلفی از تحقیقات بازاریابی استفاده می کنند. مثلاً تحقیقات بازاریابی، بازاریابان را در درک میزان رضایت مشتریان و رفتارهای خریدشان یاری می کند. همچنین می توان پتانسیلهای بازار و سهم بازار را شناسایی کرد و یا به اندازه گیری میزان اثربخشی قیمت گذاری، محصول، توزیع، و فعالیتهای ترویجی پرداخت.

Market-research-process

فرایند تحقیقات بازاریابی شامل موارد زیر می باشد :

  • تعریف مساله و اهداف تحقیق
  • تهیه برنامه تحقیق
  • جمع آوری اطلاعات
  • آنالیز اطلاعات
  • تفسیر و گزارش یافته ها 

Market-Research-Define-problem

مدیران بازاریابی و محققین باید برای تعریف مسئله و توافق بر سر اهداف تحقیق، از نزدیک با هم همکاری کنند . مدیر بهتر از همه می داند که اطلاعات را برای چه تصمیمی لازم داریم ؛ محقق هم تحقیقات بازاریابی را به بهترین شکل درک کرده و می داند اطلاعات را چطور باید جمع آوری کرد.

پس از تعریف مساله تحقیق، مدیر و محقق باید اهداف تحقیق را مشخص نمایند .

اهداف تحقیقات بازاریابی چیست ؟

معمولا هر پروژه تحقیقات بازاریابی یکی از سه نوع اهداف را مد نظر قرار می دهد :

  1. تحقیقات اکتشافی
  2. تحقیقات توصیفی
  3. تحقیقات تبیینی

 هدف تحقیقات اکتشافی جمع آوری اطلاعات مقدماتی است که در تعریف مساله و پیشنهاد فرضیه بکار خواهد رفت.

هدف تحقیقات توصیفی، توصیف مواردی همچون پتانسیل بازار برای محصول خاص یا ترکیب جمعیتی و گرایش مشتریانی که محصولی را خریداری می کنند می باشد.

هدف تحقیقات تبیینی، بررسی فرضیه در مورد رابطه علت و معلولی است . مثلا ده درصد کاهش در شهریه یک دانشگاه خصوصی آنقدر باعث افزایش ثبت نام می شود که کاهش درآمد را جبران کند؟

در ادامه به تهیه برنامه تحقیق خواهیم پرداخت.

Market-research-Develop-research-plan

وقتی مساله و اهداف تحقیق مشخص شدند، محقق باید اطلاعاتی که مورد نیاز است را دقیقاً مشخص کند، برنامه ای برای جمع آوری کارآمد آنها تهیه کرده و برنامه را به مدیریت ارائه کند. برنامه تحقیق به طور خلاصه منابع اطلاعاتی موجود را مشخص کرده، شیوه خاص تحقیق، روش تماس، طرح نمونه گیری، و ابزارهایی که محقق برای جمع آوری اطلاعات جدید بکار خواهد برد را به دقت شرح می دهد.  

انواع داده ها

در برنامه تحقیق، ممکن است برای جمع آوری اطلاعات مورد نیاز مدیریت، از جمع آوری داده دست دوم، داده دست اول، یا هر دوی آنها استفاده کرد.

داده دست دوم، داده هایی هستند که در حال حاضر در جایی وجود دارند و برای هدف دیگری تهیه شده اند.

داده دست اول، داده هایی است که برای هدف خاصی جمع آوری می شوند. شیوه تحقیق برای جمع آوری داده ها معمولا به صورت تحقیقات مشاهده ای ، تحقیقات پیمایشی و تحقیقات تجربی می باشد. روش های تماس از طریق نامه، تلفن، مصاحبه شخصی، یا وب سایت می باشد. در طرح نمونه گیری واحد نمونه گیری ، اندازه نمونه و فرایند نمونه گیری مشخص می شود. محققین بازاریابی برای جمع آوری داده دست اول، دو گزینه در مورد ابزار تحقیق دارند ؛ پرسشنامه و ابزارهای مکانیکی.

در ادامه فرایند تحقیقات بازاریابی نوبت به اجرای برنامه تحقیق می رسد .

Market-research-Implementing-research-plan

اجرای برنامه شامل جمع آوری، پردازش، و تحلیل اطلاعات می باشد . در این خصوص هم می توان از افراد سازمان برای انجام دادن تحقیق استفاده نمود و هم می توان از شرکتهای دیگر برای این کار کمک گرفت . بسیاری از سازمانهایی که دوایر تحقیقات بازاریابی دارند، طرح تحقیق را آماده می کنند و سپس برای جمع آوری داده ها از نیروهای خارج سازمان کمک می گیرند. بسیاری از سازمانها ترجیح می دهند که پروژه تحقیقی آنها، از ابتدا تا انتها، بوسیله شرکتهای دیگر انجام گیرد. هزینه این نوع تحقیق از هزینه مربوط به داشتن یک دایره تحقیقات بازاریابی در نمودار سازمانی شرکت کمتر است .

شما هم می توانید تحقیقات بازاریابی شرکت خود را به ما بسپارید. 

سیاست عمومی و اخلاقی در تحقیقات بازاریابی

در بیشتر موارد، تحقیقات بازاریابی، هم به نفع مصرف کننده است و هم به نفع شرکت تولید کننده. شرکتها از طریق تحقیقات بازاریابی، با نیازهای مشتریان بهتر آشنا شده، محصولاتی تولید می کنند که رضایت آنها را به نحو مطلوب تری تأمین کرده و ارتباط قویتری با مصرف کنندگان برقرار می کنند. اما در هر صورت، سوء استفاده از تحقیقات بازاریابی ممکن است منجر به ناراحتی یا دلخوری مصرف کننده بشود. دو موضوع اساسی در سیاست عمومی و اخلاقی تحقیقات بازاریابی، تجاوز به حریم شخصی و سوء استفاده از یافته های تحقیقات می باشد.

 

امیدوارم این مقاله درخصوص تحقیقات بازاریابی برای شما مفید واقع شود.


نظرات 0


ارسال نظر:
اگر تصوير خوانا نيست اينجا کليک کنيد
همزمان با تأييد انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هايي كه حاوي توهين است، منتشر نمي شود.
* لطفا از نوشتن نظر هاي خود به صورت حروف لاتين (فينگليش) خودداري نماييد.