بازارپردازی (مرچندایزینگ)

در بازار پررقابت کنونی، موفقیت هر کسب‌وکار به عوامل متعددی بستگی دارد. بازارهای کالاها و خدمات به‌شدت دگرگون و پیچیده شده‌اند، نیازهای مشتریان تغییر کرده و انتظارات آن‌ها فزونی یافته‌اند. برای پابرجاماندن در این عرصه بسیار رقابتی، شرکت‌ها باید به عواملی که تصمیم خرید مشتریان و در نهایت فروش آن‌ها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند، بیش از پیش توجه کنند. نتایج یک تحقیق مرکز خدمات تجاری کانادا در سال 2004 نشان داد، دوسوم تصمیم‌های خرید کالاهای مصرفی دقیقاً در محل خرید اتخاذ می‌شود. بازارپردازی از جمله عواملی است که بر تصمیم خرید مشتریان و در نهایت فروش شرکت‌ها تاثیر می‌گذارد.

 

تعریف بازارپردازی یا مرچندایزینگ

بازارپردازی مجموعه روش‌های نمایش کالاهای موجود در فروشگاه‌ها به مشتریان است.

بازارپردازی روشی است که درفروشگاه ها ، کالاها را به مشتریان نشان میدهند. بازارپردازی یک زبان یا ابزار ترغیب مشتری به خرید است که خرده فروشان جهت برقراری ارتباط با مشتریان هدف ، از آن استفاده می کنند .
merchandising-hyper-market

تاثیر بازارپردازی بر افزایش فروش

بازارپردازی یا مرچندایزینگ یک عنوان عمومی برای توضیح مجموعه ای از فعالیت های پیشبرد فروش در داخل فروشگاه ها یا محل های عرضه است که تکمیل کننده وپشتیبانی کننده فعالیت های تبلیغاتی است. این عملیات که اغلب با هزینه کم انجام می شود. کلاً، باعث افزایش ثمربخشی فعالیت های خرده فروشی است . مانند تحویل نمونه رایگان، فراهم کردن امکان استفاده از کالا در محل فروشگاه ، تهیه وتوزیع بروشورهای حاوی دستورالعمل های استفاده از کالا، کوپن تخفیف و ....

خدمات مرچندایزینگ، کلیه کمک ها یا خدماتی است که ازجانب آژانس های تبلیغاتی یا شرکت های بازاریابی دراختیار صاحب کالا قرار داده می شود تا نمایش و عرضه و فروش محصول رابهتر و موفق گرداند.

یک فروشگاه میدان جنگی است که هر سانتی‌متر از طبقات، دیوارها و فضای پیشخوان آن عرصه رقابت بی‌رحمانه صدها تولیدکننده، عمده‌فروش و توزیع‌کننده است. در این کارزار بر سر کسب مشتری، به تمام ابزارهای ممکن نیاز است. یکی از شگردهای ساده و تاثیرگذار در این کارزار، بازارپردازی است که به کمک آن می‌توان محیط فروشگاه را به مکانی دلپذیر برای خرید و کار تبدیل کرد. 

بازارپردازی-مرچندایزینگ

گفته می‌شود عوامل بازارپردازی تاثیر فراوانی بر ادراکات مشتریان دارند، به‌نحوی که اثر آن حتی از تاثیر قیمت نیز بیش‌تر است. مرچندایزینگ یا بازارپردازی، یک عنوان عمومی برای توضیح مجموعه ای از فعالیت های پیشبرد فروش درداخل فروشگاه ها یا محل های عرضه است که تکمیل کننده و پشتیبانی کننده فعالیت های تبلیغاتی است.

سوال مطرح در هر خرده‌فروشی این است که چگونه می‌توان مشتریان را به خرید از یک فروشگاه به‌ جای فروشگاه‌های دیگر ترغیب کرد؟ محققان کالج لیم معتقدند از طریق تلاش‌های هماهنگ‌شده بازاریابی و بازارپردازی می‌توان مشتریان را به خرید از یک مغازه تشویق کرد.

شرکت بازار ماندگار ارائه دهنده کلیه خدمات بازارپردازی یا مرچندایزینگ می باشد و در این خصوص می توانید از سالها تجربه پرسنل این شرکت بهره ببرید. 


نظرات 0


ارسال نظر:
اگر تصوير خوانا نيست اينجا کليک کنيد
همزمان با تأييد انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هايي كه حاوي توهين است، منتشر نمي شود.
* لطفا از نوشتن نظر هاي خود به صورت حروف لاتين (فينگليش) خودداري نماييد.