موقعیت های رقابتی

از لحاظ موقعیت رقابتی ، شرکت ها را می توان به چهار گروه : رهبر بازار ، چالشگران ، دنباله رو ها و جایگاه یابان یا حفره یابان تقسیم بندی نمود.

رهبر بازار شرکتی است که بیشترین سهم بازار را دارد و معمولا تغییرات قیمتی ، محصول ، نوآوری و ... را در بازار رهبری می کند.  چالشگران شرکتهایی هستند که برای کسب سهم بازار بیشتر می جنگند. دنباله روها شرکتهایی هستند که تلاش می کنند سهم بازار خود را حفظ نمایند و جایگاه یابان یا حفره یاب ها شرکتهایی هستند که به بخش کوچکی از بازار خدمت می کنند و مورد توجه سایر شرکت ها نمی باشند. برای هر یک از این چهار گروه استراتژی های خاصی در نظر گرفته شده است که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم.

موقعیت-رقابتی-market-leaderاستراتژی های رهبر بازار

برای رهبران بازار سه استراتژی اصلی به همراه چند استراتژی های فرعی در نظر گرفته شده است . این استراتژی ها عبارتند از :

 1. توسعه و گسترش بازار، شامل هدف قراردادن استفاده کنندگان جدید، تعریف کاربردهای جدید و استفاده بیشتر از کالا.
 2. دفاع از سهم بازار، شامل دفاع از وضع و موقعیت، دفاع قبل از تثبیت موقعیت رقیب در زمان عرضه کالای جدید توسط رقیب و دفاع بر اساس حمله متقابل، تبلیغات گسترده، روابط مشتری قوی ، نوآوری در محصول و فرآیند و توسعه و اصلاح مزیت رقابتی.
 3. توسعه سهم بازار کنونی، شامل تبلیغات وسیع، بهبود عرضه کالا، تخفیفات قیمتی، توسعه محصول جدید، ادغام و بلعیدن شرکتهای دیگر، توسعه جغرافیایی و توسعه عرضه کنندگان.

 

موقعیت-رقابتی-market-challengersاستراتژی های چالشگران 

هدف اصلی چالشگران بازار ، افزایش سهم بازار است . افزایش سهم بوسیله حمله به رهبر بازار ، حمله به شرکت های هم سطح خود و حمله به شرکتهای کوچک تر.

تاکتیک های حمله 

انواع تاکتیک هایی که برای حمله به رقبا از آن استفاده می شود شمل:

 1. حمله از رو به رو
 2. حمله از اطراف 
 3. حمله محاصره ای
 4. حمله حاشیه ای
 5. حمله چریکی

1) حمله از روبرو

مبتنی بر حمله به نقاط قوت رقیب به جای نقاط ضعف او به طور مستقیم واز روبروست. پیامد این تاکتیک بستگی دارد به این که رقیب تا چه اندازه حوصله و قدرت مقاومت داشته باشد.

2) حمله از روبرو

در این مورد بخشی از بازار که در آن رهبر بازار آسیب پذیر است انتخاب می شود. ژاپنی ها معمولا از این روش استفاده می کنند.

3) محاصره

حمله ای است همه جانبه و وسیع بر ضد دشمن تا زمانی که مقاومتش بشکند. شرکت سیکو در بازار ساعت با عرضه انواع ساعت ها از این روش استفاده کرده.

4) حمله ی حاشیه ای

در این حمله، حریف مبارز تلاش می کند تا در حاشیه و جدای از تکنولوژی موجود، با عرضه ی تکنولوژی جدید، بازار را دردست گیرد. این تاکتیک در بازارهای داری تکنولوژی برتر و با سرمایه گذاری سنگین متداول است.

5) حمله ی چریکی(بدون ساختار)

چالشگر به انتخاب خود حمله را آغاز می کند و هدفش تضعیف روحیه رهبر بازار است و در صورتی که منابع مالی کافی وجود داشته باشد مناسب است. 

موقعیت-رقابتی-market-followersاستراتژی های دنباله روها

دنباله روها معمولا از یکی از چهار استراتژی زیر یا ترکیبی از آنها استفاده می کنند :

 1. وفق دهنده ، در این استراتژی شرکت دنباله رو دارای محصول مشابهی با سایر شرکتها و رهبر بازار می باشد و سعی می کند تا آن را بهبود بخشیده و با محصول برتر انطباق دهند. بعنوان مثال در صنعت خودرو و یا صنعت تلویزیون.
 2. بدلی ، که در آن از تلاش های یک برند استفاده می شود و محصولی با مشخصات تقریبا مشابه ولی با کیفیت و قیمت پایین عرضه می گردد. بهترین مثال در این زمینه صنعت جواهرات می باشد.
 3. تقلبی ، که شامل کپی برداری کامل و تکثیر کردن محصول رهبر بازار و عرضه آن در بازارسیاه می باشد. صنعت فیلم و موسیقی، ساعت رولکس و گوشی اپل از نمونه های آن می باشد.
 4. شبیه سازی ، شامل تقلید کردن نام محصول و برند و بسته بندی محصول رهبر بازار با اختلاف ناچیز که موجب گمراهی می شود. بعنوان مثال ساعت رادو و رادا یا لباس ورزشی پوما و فوما.

موقعیت-رقابتی-market-nicheجایگاه یابان (حفره یابان یا نیش مارکت ها)

جایگاه یابان یا نیش مارکت ها  بدنبال کسب تخصص در ارئه خدمات به گروه خاصی از مشتریان هستند . نیش مارکتینگ به شرکت ها کمک می کند تا منابع خود را بر روی یک بخش کوچک بازار که بیشتر موثر است متمرکز نمایند. هدف نیش مارکتینگ تبدیل شدن به رهبر بازار در یک بخش کوچک بازار می باشد.

برای اخذ جایگاه خاص می بایست موارد زیر را مدنظر داشت :

محصولات باید محدود و در یک دسته بندی کاملا تخصصی باشند

نیازهای بسیار خاص تعداد محدودی از مشتریان را مدنظر قرار داد

یک منطقه جغرافیایی محدود را تحت پوشش قرار داد

در این مقاله با موقعیت های رقابتی همچون رهبر بازار ، چالشگران ، دنباله روها و جایگاه یابان آشنا شدید .


نظرات 0


ارسال نظر:
اگر تصوير خوانا نيست اينجا کليک کنيد
همزمان با تأييد انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هايي كه حاوي توهين است، منتشر نمي شود.
* لطفا از نوشتن نظر هاي خود به صورت حروف لاتين (فينگليش) خودداري نماييد.