شاخص های محیط کلان بازاریابی

در مقاله قبل به بررسی کلی محیط بازاریابی پرداختیم. در این مقاله به تشریح نیروهای اصلی تاثیر گذار در محیط کلان بازاریابی می پردازیم و با شاخص های هرکدام آشنا خواهید شد. 

محیط دور یا محیط کلان شامل شاخص های زیر می باشد :

 1. جمعیت شناختی
 2. اقتصادی
 3. طبیعی
 4. فرهنگی
 5. سیاسی
 6. تکنولوژیکی

در ادامه به بررسی هر یک از این شاخص ها و عوامل تاثیر گذار می پردازیم .

 

بازاریابی-شاخص-جمعیت-شناختی

شاخص های جمعیت شناختی

همانطور که قبلا گفتیم شاخص های جمعیت شناختی ، جمعیت را بر اساس سن، جنس، نژاد، شغل، محل سکونت و دیگر آمارها نظارت می کند. برخی روندهای جمعیتی شامل موارد زیر می باشد :

 • تغییر در ساختار جمعیت . بعنوان مثال جمعیت پیرتر می شود
 • تغییر در ساختار خانواده . بعنوان مثال افزایش سن ازدواج و تعداد فرزندان کمتر
 • مهاجرت یا تغییرات جغرافیایی جمعیت . بعنوان مثال مهاجرت به شهرهای بزرگ یا خارج از کشور
 • افزایش سطح تحصیلات . بعنوان مثال افزایش تعداد افراد تحصیل کرده
 • نرخ رشد جمعیت که در دوره سال های 1390 تا 1395 برای ایران 1.24% بوده است

موارد متعدد بیشتری را نیز می توان بررسی نمود همچون نرخ زاد و ولد و مرگ و میر، نرخ بیکاری ، نرخ ازدواج و طلاق و ...

جهت تهیه پلن فروش نیاز به بررسی دقیق آمارهای جمعیتی می باشد. در این خصوص می توانید از مشاوره ما استفاده نمایید .

 

محیط-بازاریابی-اقتصادی

محیط اقتصادی

همانطور که قبلا گفتیم محیط اقتصادی  شامل عواملی هستند که بر قدرت خرید و الگوهای خرید مصرف کننده تاثیر می گذارند . برخی از نگرانی های اصلی اقتصادی برای بازاریابان به شرح زیر می باشد:

 • توسعه اقتصادی : عبارتست از رشد اقتصادی همراه با تغییرات بنیادین در اقتصاد و افزایش ظرفیت‌های تولیدی اعم از ظرفیت‌های فیزیکی، انسانی و اجتماعی. رشد اقتصادی بدون تغییرات بنیادین منجر به توسعه اقتصادی نخواهد شد. توسعه اقتصادی با شاخص های مختلفی از قبیل درآمد سرانه و برابری قدرت خرید و ... سنجیده می شود.
 • تغییرات درآمدی : تغییرات در درآمد مردم که به طور مستقیم با اقتصاد کشور در ارتباط بوده و برای سنجش آن می بایست میزان توزیع درآمد خانوارها و متوسط هزینه و درآمد خانوارها را بررسی نمود . در این خصوص از شاخصهایی همچون ضریب جینی، منحنی لورنتس و ... استفاده می شود.
 • تغییرات در الگوهای مصرف یا هزینه مصرف کننده ها : الگوی مصرف خانوارها در طول زمان و تاثیر گرفته از تحـولات فرهنگـی، اجتمـاعی و درآمدی دستخوش تغییروتحول می شود. ایـن تغییـرات سـبد مصـرفی خانوارهـا را تغییـر میدهد . لذا بازاریابان می بایست الگوی مصرف خانوارها را بررسی نمایند.

موارد متعدد بیشتری را نیز می توان بررسی نمود همچون نرخ تورم ، نرخ بهره ، بودجه و ...

 

محیط-بازاریابی-طبیعی

محیط طبیعی

محیط طبیعی در برگیرنده منابع طبیعی مثل آب و هوا ،جنگل،نفت، زغال سنگ و سایر منابع معدنی است که بازاریان از آنها به عنوان عوامل ورودی و منبع مورد نیاز برای تولید کالاها و خدمات استفاده می نمایند.

عوامل موثر بر محیط طبیعی عبارتند از :

 • دخالت دولت در مدیریت منابع طبیعی
 • کمبود مواد اولیه
 • افزایش هزینه انرژی
 • افزایش سطح آلودگی

سازمان شما چه استفاده ای از محیط طبیعی می نماید؟ آیا بازاریابی سبز را برای کاهش سطح آلودگی در پیش گرفته اید؟؟

بازاریابی سبز چیست؟

 

بازاریابی سبز به توسعه و بهبود قیمت‌گذاری، ترفیع و توزیع محصولاتی اطلاق می‌شود که به محیط آسیب نمی‌رسانند. بازاریابی سبز یا محیطی شامل تمام فعالیتهایی است که برای ایجاد و تسهیل مبادلات به منظور ارضای نیازها و خواسته‌های بشری طراحی می‌شود به طوری که این ارضاء نیازها و خواسته‌ها با حداقل اثرات مضر و مخرب روی محیط زیست باشند. نکته مهمی که باید به آن اشاره نمود این است که در بازاریابی سبز باید اظهار شود که کمتر به محیط زیست آسیب می‌رسد نه اینکه اصلاً به محیط آسیب نمی‌رسد. می‌توان اظهار داشت که شرکتها از طریق بازاریابی سبز یک مزیت رقابتی را در مقابل شرکتهای غیر مسئول به دست می‌آورند. نمونه‌های فراوانی از شرکتهایی وجود دارند که تلاش می‌کنند تا در مقابل محیط بیشتر مسئولیت‌پذیر باشند تا بتوانند بهتر نیازهای مصرف کنندگان را ارضا کنند.

 

محیط-بازاریابی-تکنولوژیکی

محیط تکنولوژیکی

محیط تکنولوژیک از نیروهایی تشکیل می شود که پیشرفت های فنی جدید و فرصت تولید کالا و ایجاد بازار جدید را تحت تاثیر قرار می دهند.

برخی از موضوعات محیط تکنولوژیک شامل موارد زیر می شود:

 • سرعت سریع تغییر
 • بودجه زیاد تحقیق و توسعه
 • تمرکز بر پیشرفت های جزئی
 • افزایش مقررات

کسب و کارها تحت تاثیر تغییرات در محیط تکنولوژیک قرار دارند. تغییرات تکنولوژیکی خطرات، فرصت ها و تهدیدات را برای کسب و کارها بدنبال دارد. بعضی از شرکت ها می توانند تکنولوژی در حال تغییر را برای بهبود محصولات و فرایندها و یا حتی ایجاد محصولات و فرآیندهای جدیدی که بازار ها و سود را گسترش می دهند  مورد استفاده قرار دهند.

 

محیط-بازاریابی-سیاسی

محیط سیاسی

محیط سیاسی از مجموعه قوانین، سازمان های دولتی ، دسته جات و گروه هایی تشکیل می شود که در یک جامعه خاص افراد و سازمان ها را تحت تأثیر قرار می دهد و برای آنها محدودیت هایی ایجاد می کند.

قانون تنظیم تجارت : سیاست عمومی برای هدایت تجارت، مجموعه قوانین و مقرراتی است که در کل سبب محدود کردن کسب و کار به نفع جامعه می شود.

افزایش قوانین بدلیل حمایت از شرکت ها در مقابل یکدیگر، حمایت از مصرف کننده و حمایت از منافع جامعه صورت می پذیرد.

افزایش تأکید بر اخلاق و اقدامات مسئولانه اجتماعی ، رفتار اجتماعی مسئولانه زمانی اتفاق می افتد که شرکت ها به طور جدی به دنبال راه هایی برای حفاظت از منافع دراز مدت مصرف کنندگان و محیط خود هستند.

 

محیط-بازاریابی-فرهنگی

محیط فرهنگی

محیط فرهنگی از نهادها و سایر عوامل و نیروهایی تشکیل می شود که ارزشها، باورها واعتقادات، هنجارها، ترجیحات و رفتار افراد جامعه را تحت تأثیر قرار می دهند.

بعضی از خصوصیات فرهنگی مؤثر بر تصمیمات بازاریابی عبارت اند از:

 • پایداری ارزشهای فرهنگی
 • جابجایی ارزشهای فرهنگی ثانویه
 • توجه به خرده فرهنگها

اعتقادات و ارزشهای هسته ای دارای درجه پایداری بالا هستند، از والدین به فرزندان منتقل می شوند و توسط مدارس، کلیساها و مساجد، کسب و کارها و دولت ها تقویت می شوند

اعتقادات و ارزشهای ثانوی آنهایی هستند که برای تغییرات از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار هستند. امکان تغییر در ارزش های ثانویه توسط بازاریابان وجود دارد ولی تغییر ارزش های اساسی به راحتی امکان پذیر نیست.

ارزش های کلیدی فرهنگی یک جامعه در دیدگاه افراد نسبت به خود، نسبت به دیگران، نسبت به سازمان، نسبت به جامعه، نسبت به طبیعت و کائنات بیان می شود. بعنوان مثال در دیدگاه افراد نسبت به جامعه برخی با آن مقابله می کنند، برخی از آن دفاع می کنند و برخی آن را ترک می کنند. 

 

امیدوارم این مقاله درخصوص شاخص های محیط بازاریابی برای شما مفید واقع شود .

جهت دوره های آموزشی بازاریابی با ما تماس بگیرید .


نظرات 0


ارسال نظر:
اگر تصوير خوانا نيست اينجا کليک کنيد
همزمان با تأييد انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هايي كه حاوي توهين است، منتشر نمي شود.
* لطفا از نوشتن نظر هاي خود به صورت حروف لاتين (فينگليش) خودداري نماييد.