اخبار

بازارهای تجاری Business Markets

بازارهای تجاری در مقاله های قبلی به مطالعه رفتارهای خرید مصرف کننده نهایی و عوامل مؤثر بر آن پرداختیم. در ادامه، همان موارد را در مورد خریداران تجاری بررسی می کنیم، یعنی کسانی که محصولات و خدمات را خریداری می کنند تا در تولید محصولات و خدمات دیگر بکار برند یا آنها را به دیگران بفروشند. بازار تجاری چیست ؟ بازار تجاری خیلی بزرگ است. در واقع، پول و کالاهایی که در بازار تجاری رد و بدل می شود، اصلاً با بازار مصرفی قابل مقایسه نیست بازار تجاری از بعضی جنبه ها به بازار مصرفی شبیه است. در هر دو مردمانی وجود دارند که نقش خریدار را بر عهده داشته و برای ارضای نیازها، تصمیم به خرید می گیرند. اما این دو بازار از جنبه های بسیاری با هم تفاوت دارند. مهمترین تفاوتها در ساختار بازار و تقاضا، ماهیت واحد خرید، نوع تصمیم گیریها و فرآیند خرید مورد استفاده می باشد که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم.

ادامه مطلب

انطباق و پذیرش محصول جدید New product adoption

پذیرش محصول جدید  در مقاله قبلی به بررسی فرایند تصمیم گیری خریدار در مورد کالاهای مرسوم و شناخته شده پرداختیم . ولی اگر یک کالای جدید به بازار معرفی شود فرایند تصمیم گیری خریدار برای محصول جدید چگونه خواهد بود؟ برای درک فرایند تصمیم گیری خریدار برای محصولات جدید می بایست با روند پذیرش کالا آشنا شوید  

ادامه مطلب

فرایند تصمیم گیری خرید Buyer decision process

فرایند تصمیم گیری خریدار چگونه است ؟ در مقالات قبلی به توصیف محیط بازاریابی پرداختیم ، قبلا نیز درخصوص رفتار خرید مصرف کننده مطالبی عنوان کردیم و حالا می خواهیم توضیحات بیشتری درخصوص فرایند تصمیم گیری خریداران ارائه کنیم تا به این طریق دریابید که چطور یک خریدار به کالا و برند مورد نظر خود دست می یابد. در این مقاله خواهیم آموخت که فرایند تصمیم گیری خریدار به چه صورت است . فرایند تصمیم گیری خریدار( همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید )شامل پنج مرحله به شرح زیر است : تشخیص نیاز گردآوری اطلاعات ارزیابی گزینه های موجود تصمیم خرید رفتار پس از خرید البته در مورد بعضی از خریدهای عادی ، مراحل خرید به طور کامل طی نمی شود و برخی از آنها حذف می شود. مثلا خانمی که مرتباً خمیر دندان می خرد، نیاز را درک کرده و با از قلم انداختن مراحل جمع آوری اطلاعات و ارزیابی، مستقیماً به مرحله خرید می رود. در ادامه به تشریح هر یک از مراحل فرایند تصمیم گیری خریدار خواهیم پرداخت.

ادامه مطلب

شاخص های محیط کلان بازاریابی Macroenvironment Major Forces

شاخص های محیط کلان بازاریابی در مقاله قبل به بررسی کلی محیط بازاریابی پرداختیم. در این مقاله به تشریح نیروهای اصلی تاثیر گذار در محیط کلان بازاریابی می پردازیم و با شاخص های هرکدام آشنا خواهید شد.  محیط دور یا محیط کلان شامل شاخص های زیر می باشد : جمعیت شناختی اقتصادی طبیعی فرهنگی سیاسی تکنولوژیکی در ادامه به بررسی هر یک از این شاخص ها و عوامل تاثیر گذار می پردازیم .  

ادامه مطلب

محیط بازاریابی Marketing Environment

محیط بازاریابی چیست ؟ در این مقاله می خواهیم به بررسی محیط بازاریابی بپردازیم. به طور کلی محیط بازاریابی به دو دسته محیط نزدیک و محیط دور یا به عبارتی محیط خرد و محیط کلان بخش بندی می شود . محیط نزدیک در واقع نیروهای نزدیک به شرکت که بر توانایی آن در خدمت به مشتریان تاثیر می گذارد را شامل می شود. محیط دور نیروهای بزرگتر اجتماعی که بر کل محیط نزدیک تاثیر می گذارند را شامل می شود. درخصوص محیط نزدیک در مقالات قبلی نیز توضیح دادیم که شامل محیط داخلی شرکت، عرضه کنندگان، واسطه ها، خریداران، رقبا و هر گروهی که خود را درگیر یک توانایی شرکت برای دستیابی به اهداف خود می کند است . محیط دور هم شامل شاخص های جمعیت شناختی، اقتصادی، طبیعی، فرهنگی، سیاسی و تکنولوژیکی می باشد که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد . اما از آنجا که بازار خریداران جزو یکی از عوامل مهم محیط نزدیک می باشد، ابتدا به توضیح آن خواهیم پرداخت.

ادامه مطلب

فرایند بازاریابی Marketing Process

فرایند کلی بازاریابی در مقالات قبلی در مورد سیستم بازاریابی صحبت کردیم، در این مقاله به تشریح فرایند کلی بازاریابی خواهیم پرداخت . در عکس بالا فرایند کلی بازاریابی را مشاهده می کنید که در هسته مرکزی، مصرف کنندگان هدف قرار دارد و در لایه های بعد به ترتیب آمیخته بازاریابی ، مدیریت تلاش های بازاریابی ، سیستم بازاریابی و عناصر محیطی در برگیرنده آن قرار دارد . در ادامه در خصوص بخش های مختلف مدیریت تلاش های بازاریابی بیشتر توضیح خواهیم داد .

ادامه مطلب

رویکردهای بازاریابی Marketing Orientations

سیستم نوین بازاریابی و رویکردهای بازاریابی در مقاله قبل با عنوان مفاهیم اساسی بازاریابی ، به تعریف بازاریابی و اصول اولیه پرداختیم. در این مقاله می خواهیم به سیستم نوین بازاریابی و الزامات اولیه طراحی استراتژی بازاریابی بپردازیم و در ادامه با رویکردهای بازاریابی آشنا خواهید شد . تصویر بالاعناصر اصلی یک سیستم نوین بازاریابی را نشان می دهد.  به طور معمول، بازاریابی در حضور رقبا باید نیاز مشتری نهایی را برآورده کند. شرکت و رقبا، پیشنهادهای مربوطه خود و پیامهایشان را به صورت مستقیم و یا از طریق واسطه بازاریابی به مشتری ارسال می کنند. همه بازیگران این سیستم تحت تأثیر نیروهای اصلی محیطی می باشند(توزیع جمعیت، اقتصاد، مادی، فن آوری، سیاسی/قانونی، اجتماعی/فرهنگی) . هر بخشی از سیستم، ارزشی را برای بخش بعد اضافه می کند. پیکانها، نشانه روابطی هستند که باید توسعه پیدا کرده و مدیریت شوند. بنابراین موفقیت یک شرکت در ایجاد رابطه سودمند تنها به تلاشهای داخلی آن شرکت وابسته نیست، بلکه به نحوه تأمین خواسته های مشتری نهایی توسط کل سیستم نیز بستگی دارد . فروشگاههای وال مارت ، بدون همکاری تأمین کنندگان قادر به ارائه اجناس با قیمت پایین نیستند.

ادامه مطلب

مفاهیم اساسی بازاریابی Core Marketing Concepts

مفاهیم اساسی بازاریابی در مقالات قبلی تا حدودی با جنبه های مختلف بازاریابی آشنا شدید (درصورتیکه هنوز موفق به مطالعه مقالات قبلی نشده اید ، پیشنهاد می کنم از طریق آرشیو مقالات به مطالعه آنها بپردازید) از این مقاله به بعد به صورت تخصصی به مقوله بازاریابی خواهیم پرداخت و با مفهوم اصلی بازاریابی آشنا خواهید شد. حال وقت آن رسیده که به این سوال پاسخ دهیم که ، بازاریابی چیست ؟

ادامه مطلب

موقعیت های رقابتی Competitive Positions

موقعیت های رقابتی از لحاظ موقعیت رقابتی ، شرکت ها را می توان به چهار گروه : رهبر بازار ، چالشگران ، دنباله رو ها و جایگاه یابان یا حفره یابان تقسیم بندی نمود. رهبر بازار شرکتی است که بیشترین سهم بازار را دارد و معمولا تغییرات قیمتی ، محصول ، نوآوری و ... را در بازار رهبری می کند.  چالشگران شرکتهایی هستند که برای کسب سهم بازار بیشتر می جنگند. دنباله روها شرکتهایی هستند که تلاش می کنند سهم بازار خود را حفظ نمایند و جایگاه یابان یا حفره یاب ها شرکتهایی هستند که به بخش کوچکی از بازار خدمت می کنند و مورد توجه سایر شرکت ها نمی باشند. برای هر یک از این چهار گروه استراتژی های خاصی در نظر گرفته شده است که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم.

ادامه مطلب

بازارپردازی Merchandising

بازارپردازی (مرچندایزینگ) در بازار پررقابت کنونی، موفقیت هر کسب‌وکار به عوامل متعددی بستگی دارد. بازارهای کالاها و خدمات به‌شدت دگرگون و پیچیده شده‌اند، نیازهای مشتریان تغییر کرده و انتظارات آن‌ها فزونی یافته‌اند. برای پابرجاماندن در این عرصه بسیار رقابتی، شرکت‌ها باید به عواملی که تصمیم خرید مشتریان و در نهایت فروش آن‌ها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند، بیش از پیش توجه کنند. نتایج یک تحقیق مرکز خدمات تجاری کانادا در سال 2004 نشان داد، دوسوم تصمیم‌های خرید کالاهای مصرفی دقیقاً در محل خرید اتخاذ می‌شود. بازارپردازی از جمله عواملی است که بر تصمیم خرید مشتریان و در نهایت فروش شرکت‌ها تاثیر می‌گذارد.  

ادامه مطلب

رفتار مصرف کننده Consumer Behavior

رفتار مصرف کننده شناخت رفتار مصرف کننده یکی از جنبه های مهم تحقیقات بازاریابی است . شرکت ها اغلب به دنبال کشف عواملی هستند که رفتار مصرف کننده را جهت دار نمایند و بتوانند آنها را بسمت محصول خود سوق دهند و در واقع شناخت عواملی که بر رفتار مصرف کننده در تصمیم گیری خرید آنها تاثیر می گذارد برای شرکت ها بسیار حیاتی می باشد . در بازار پر رقابت امروز شناخت چنین ویژگی هایی به افزایش فروش محصولات و در پی آن افزایش فاصله رقابتی برندها کمک شایانی خواهد نمود . رفتار مصرف کننده در بازاریابی نکته کلیدی موفقیت استراتژی بازاریابی ، هم از جنبه محلی و هم از جنبه جهانی درک رفتار مصرف کننده است . از آن جایی که مصرف کنندگان نقطه عطف تمامی فعالیتهای بازاریابی هستند، بازاریابی موفق با درک چرایی و چگونگی رفتار مصرف کننده آغاز میشود.  

ادامه مطلب

تحقیقات بازاریابی Marketing Research

تحقیقات بازاریابی (MR) بازاریابان، علاوه بر اطلاعات رقبا و پیشامدهای بازار، به مطالعات رسمی در مورد وضعیتهای خاص هم نیاز دارند. تعریف تحقیقات بازاریابی : تحقیقات بازاریابی، طراحی، جمع آوری، تحلیل، و گزارش سیستماتیک اطلاعات مربوط به وضعیت خاص بازاریابی است که سازمان با آن روبرو شده است. شرکتها، در موقعیتهای مختلفی از تحقیقات بازاریابی استفاده می کنند. مثلاً تحقیقات بازاریابی، بازاریابان را در درک میزان رضایت مشتریان و رفتارهای خریدشان یاری می کند. همچنین می توان پتانسیلهای بازار و سهم بازار را شناسایی کرد و یا به اندازه گیری میزان اثربخشی قیمت گذاری، محصول، توزیع، و فعالیتهای ترویجی پرداخت.

ادامه مطلب

هوشمندی بازاریابی Marketing Intelligence

هوشمندی بازاریابی (MI) تعریف هوشمندی بازاریابی : هوشمندی بازاریابی جمع آوری و تحلیل منظم اطلاعاتی است که به طور عمومی در مورد رقبا و توسعه بازار در دسترس می باشد. هدف هوشمندی بازاریابی چیست ؟ هدف هوشمندی بازاریابی، بهبود تصمیمات استراتژیک، ارزیابی و پیگیری فعالیتهای رقبا و پیش هشدار در مورد فرصتها و تهدیدها می باشد . جاسوسی از رقبا به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده و شرکتهای بیشتر و بیشتری به تجسس رقبایشان می پردازند. تکنیکنهای مورد استفاده، بسیار متنوع هستند و از امتحان کردن پرسنل و بررسی محصولات رقیب گرفته تا تحقیقات در اینترنت، دزدکی به نمایشگاههای رقیب رفتن و در زباله های آن جستجو کردن را دربر می گیرد.

ادامه مطلب

سیستم اطلاعات بازاریابی Marketing Information System

سیستم اطلاعات بازاریابی (MIS) سیستم اطلاعاتی بازاریابی عبارت است از مراحلی سازمان یافته که طی آن اطلاعات جمع آوری، طبقه بندی، تجزیه و تحلیل می شود ودر داخل و خارج از شرکت، به طور منظم مورد استفاده قرار می گیرد. در تصویر بالا می توانید مدل سیستم اطلاعات بازاریابی را مشاهده نمایید. مدیران بازاریابی می توانند به سیستم پشتیبانی از تصمیمات بازاریابی دست یابند و بدین ترتیب فرایند بازاریابی را دوباره مطالعه کنند، فرضیه ها و راه حل هایی ارائه دهند و مشخص کنند که آیا اطلاعات جدیدی برای پشتیبانی از تصمیمات مطلوب بازاریابی مورد نیاز هست یا نه.

ادامه مطلب

تفکر استراتژیک Strategic Thinking

تفکر استراتژیک چیست ؟ در این مقاله به تشریح دیدگاه های تفکر استراتژیک و ویژگی ها و عناصر تفکر استراتژیک و ضرورت توسعه آن می پردازیم. تعریف و اجزاء تفکر استراتژیک: تفکر استراتژیک عبارت است از حل مشکلات استراتژیک در محیطی با پیچیدگی، ابهام و رقابت بالا می باشد. اجزای تفکر استراتژیک شامل موارد زیر می باشد : تفکر سیستمی خلاقیت دارا بودن چشم انداز

ادامه مطلب

ارزیابی استراتژی Strategy Evaluation

ارزیابی استراتژی در مقالات قبلی درخصوص تدوین و اجرای استراتژی نکاتی ارائه شد. در ادامه فرایند مدیریت استراتژیک می بایست استراتژی ها را ارزیابی نمود. اگر عوامل خارجی و داخلی سازمان تغییر کنند، حتی استراتژی هایی که به بهترین شکل ممکن تدوین و اجرا شده باشند نیز منسوخ می گردند. بنابراین لازم است استراتژیست ها به صورت منظم اجرای استراتژی را بررسی، ارزیابی و کنترل کنند. ارزیابی استراتژی چیست و چگونه انجام می شود؟ در ادامه شما را با روش های ارزیابی استراتژی و نحوه ارزیابی استراتژی آشنا می نماییم. ارزیابی استراتژی شامل سه فعالیت اصولی می شود: بررسی مبانی اصلی استراتژی های شرکت مقایسه نتیجه های مورد انتظار با نتیجه های واقعی انجام دادن اقدامات اصلاحی به منظور اطمینان یافتن از این که عملکردها با برنامه های پیش بینی شده مطابقت دارند. در ادامه با توضیحات بیشتر همراه شما خواهیم بود.

ادامه مطلب

جایگاه یابی محصول Product Positioning

جایگاه محصول بعد از بخش بندی بازار به گونه ای که شرکت بتواند گروه های خاص مشتری را مشخص نماید، باید خواست ها و انتظارات مشتریان تعیین گردد. تعیین جایگاه محصول مستلزم تهیه جدولی است که با توجه به مهمترین ابعاد یا جنبه هایی که موجب موفقیت در صنعت مورد نظر می شود، بتوان محصولات و خدمات خود را با محصولات و خدمات شرکت های رقیب مقایسه کرد. موضع و جایگاه محصول عبارت است از نحوه ادراک مصرف کنندگان از آن محصول در مقایسه با ادراک آنها از محصولات رقیب. موضع یابی محصول با توجه به نیازها و خواسته های مصرف کنندگان در بازار هدف شکل می گیرد. در اجرای موفقیت آمیز استراتژی، تعیین جایگاه محصول باید به گونه ای باشد که دو نیاز را تامین کند: این جایگاه باید به گونه ای باشد که محصولات شرکت را نسبت به شرکت رقیب متمایز نماید و به مشتریان تفهیم کند که از نظر ارائه خدمت باید از شرکت انتظاراتی داشته باشند که خارج از توان و ظرفیت آن نباشد.

ادامه مطلب

بخش بندی بازار Market Segmentation

بخش بندی بازار در زمینه بازاریابی متغییرهای بی شماری وجود دارند که می توانند بر موفقیت یا شکست اجرای استراتژی اثر بگذارند. در اجرای استراتژی ، بخش بندی بازار و تعیین جایگاه محصول، از نظر بازاریابی، دارای بیشترین اهمیت می باشند. با توجه به اهمیت این موارد در این مقاله و مقالات آتی به تفکیک درخصوص هر یک توضیحاتی ارائه خواهیم نمود.

ادامه مطلب

اجرای استراتژی Strategy Implementation

اجرای استراتژی در مقالات قبلی با برخی از اصول تدوین استراتژی آشنا شدیم . در مرحله اجرای استراتژی مسئولیت از عهده استراتژیست ها برداشته می شود و به مدیران بخش ها و واحدهای وظیفه ای محول می گردد . البته در تمام طول اجرا ، استراتژیست ها روند اجرا را ارزیابی می نمایند . با توجه به اهمیت این مرحله، داشتن تخصص و مهارت لازم برای عملیاتی کردن هر یک از استراتژی‌ها یک ضرورت است. گذراندن دوره‎های مربوطه و یا استفاده از خدمت مشاوران توصیه می‎شود. دراین مرحله سیاست‌ها و تاکتیک‌های متناسب با استراتژی‌ها تعیین می‎شوند و درچارچوب این سیاست‌ها و تاکتیک‌ها، برنامه اجرای استراتژی تهیه می‎شود.

ادامه مطلب

ماتریس BCG

ماتریس BCG گروه مشاوران بستن یکی دیگر از ابزارهای انتخاب استراتژی های ممکن برای سازمان ، ماتریس گروه مشاوران بستن می باشد. این ماتریس بر اساس سهم نسبی بازار و نرخ رشد صنعت به بررسی موقعیت واحدهای سازمانی می پردازد. ماتریس BCG به چهار خانه : علامت سوال، ستاره، گاو شیرده و سگ تقسیم می شود.

ادامه مطلب